Zielono mi!

Data wyjazdu Długość Transport Kraj Miasto Wyżywienie Wyjazd Cena Komentarz
2022-04-30 5dni Przelot Madera MADERA Zgodnie z programem Szczecin 3850
int(13807)
Zielono mi!
 

DZIEŃ I Wylot samolotu z Berlina, zbiórka na lotnisku 2,5 h przed odlotem. Przylot na Maderę, transfer do hotelu. Cała Madera jest wielkim kwitnącym ogrodem, lasem, prawie dżunglą, pachnie eukaliptusem, dotyka lasem wawrzynowym i kłuje opuncją. Przez kolejne dni będziemy delektować się jej zapachami, smakami i widokami, a tego tu pod dostatkiem. Żyzna wulkaniczna gleba, spora wilgotność i łagodny klimat sprzyjają egzotycznym roślinom i bujnej przyrodzie. Na początek zapraszamy na spacer po Funchal – stolicy wyspy podczas, którego zwiedzimy najważniejsze części miasta. Obiadokolacja w hotelu, nocleg.
 
DZIEŃ II Śniadanie w hotelu. Eksplorację Madery zaczniemy od jej zachodniej części. Na początku odwiedzimy urokliwą wioskę rybacką Camara de Lobos. Kolorowe łódki, widok na zielone tarasy i błękit oceanu, klimatyczne uliczki to wszystko urzekło samego Winstona Churchilla, który uwiecznił piękną zatokę na swoich malowidłach. Spacer uliczkami tego malowniczego miasteczka słynącego z idyllicznych widoków oraz z zaskakującej kolekcji street artu, całkowicie wykonanego z recyklingu. Przejazd na najwyższy klif Madery Cabo Girao. Na wysokości 580 m nad Oceanem Atlantyckim czeka na nas nie lada atrakcja – skywalk. Spacer po przeszklonej podłodze platformy, z której będziemy mogli podziwiać nieziemską panoramę. Widok na strome zbocza, skały, małe pola i bezkresny ocean robi ogromne wrażenie na odwiedzających. Po tej dawce adrenaliny udamy się w dalszą drogę spektakularną trasą wzdłuż przełęczy Encuemada i płaskowyżu Paul da Serra, by dotrzeć do wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO pradawnego lasu wawrzynowego Fanal. To jeden z najpiękniejszych skarbów natury, który ma co najmniej 20 milionów lat i przetrwał epokę lodowcową! Jest wspaniały i egzotyczny, z zielonym płaszczem mchu i porostów, który otacza pnie drzew i skał. Spacerując po nim można poczuć się jak w bajce. Po krótkiej wędrówce udamy się na północ wyspy do nadmorskiego miasteczka Porto Moniz, słynącego z naturalnych basenów pochodzenia wulkanicznego. W drodze powrotnej do hotelu zatrzymamy się w punkcie widokowym Véu da Noiva, by podziwiać jeden z najładniejszych wodospadów nazywany Welonem Panny Młodej. Obiadokolacja w hotelu, nocleg.
 
DZIEŃ III Po śniadaniu udamy się na słynny Targ Rolników w Funchal, gdzie w ruchliwej atmosferze targowiska doświadczyć można wielości barw i zapachów kwiatów, owoców, warzyw i przypraw, a na najniższym piętrze budynku, gdzie odbywa się targ rybny, zobaczyć typowe dla Madery gatunki ryb. Po wizycie w tym kolorowym miejscu udamy się na Półwysep św. Wawrzyńca, który stanowi najbardziej wysuniętą na wschód część wyspy. Ponta de São Lourenço jest zupełnie inne niż pozostała część wyspy. Przez specyficzny mikroklimat i silne wiatry nie znajdziemy tu ani jednego drzewa. Krajobraz staje się surowy, latem jest niemalże pustynny, a zimą pokrywa się zieloną roślinnością. Odbędziemy tu jedną z najciekawszych pieszych wędrówek. Idąc trasą będziemy mogli podziwiać zapierające dech w piersi widoki na północne i południowe wybrzeże Madery, a także na Porto Santo i niezamieszkałe wyspy Desertas. Drogę powrotną pokonamy już łodzią, która zabierze nas na sam koniec półwyspu, gdzie znajduje się najstarsza na Archipelagu Madery latarnia morska. Podczas rejsu podziwiać będziemy półwysep od strony oceanu, być może przepływając obok jaskiń i zatoczek uda nam się zobaczyć niektóre gatunki zwierząt i ptaków w ich naturalnym środowisku. Przejazd na punkt widokowy Ponta do Rosto. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.
Na wędrówkę zalecamy zabrać buty trekkingowe, kurtkę przeciwdeszczową i nakrycie głowy. Na trasie nie ma sklepu ani toalet. Poziom trudności jest umiarkowany, momentami może być męczący ze względu na strome podejścia. Osoby korzystając z kijów nordic walking mogą je zabrać ze sobą.
 
DZIEŃ IV Śniadanie w hotelu. Przejazd na jeden z najwyższych szczytów na Maderze – Pico do Ariero (1818 m n.p.m.) z fantastycznym widokiem na centralny masyw górski. Następnie odwiedzimy Ribeiro Frio, gdzie zajrzymy do państwowej hodowli pstrągów. System błękitnych basenów ustawionych pod gołym niebem jest naprawdę malowniczy. W tym miejscu początek ma również jedna z najładniejszych lewad – Levada dos Balcoes. Wyruszymy na pieszą wycieczkę tą trasą. Lewady służą głównie do transportowania wody deszczowej z północy na południe wyspy. Jest to niezwykłe osiągnięcie inżynierii XVI wieku, które za pomocą systemu śluz i kanałów pozwalało rolnikom nawadniać pola. Dzisiaj długość lewad na Maderze to około 3100 km, wspomagają uprawę winorośli i bananów. Lewady wykorzystywane są także do napędzania turbin w elektrowniach wodnych, zaspokajając nawet kilkanaście procent zapotrzebowania Madery w energię elektryczną. Podczas spaceru będziemy mieli okazję poznać i podziwiać jeden z miejscowych gatunków ptaków – ziębę maderską.  Zwieńczeniem trasy będzie punkt widokowy przypominający ogromny balkon, z którego podziwiać będziemy wspaniałą scenerię zielonych dolin Lasu Wawrzynowego. Przejazd do miejscowości Faial, gdzie ze spektakularnego klifu wysuniętego w głąb oceanu, podziwiać będziemy panoramę północnego wybrzeża Madery. Następnie udamy się do Santany stanowiącej od 2011 roku rezerwat Biosfery stworzony w ramach programu UNESCO „Człowiek i biosfera”, promujący ochronę środowiska i harmonijną relację pomiędzy człowiekiem a środowiskiem naturalnym. W samym centrum tej uroczej miejscowości znajdują się malutkie, trójkątne domki kryte strzechą – stanowiące symbol Madery. Powrót do Funchal, obiadokolacja w hotelu i nocleg.
 
DZIEŃ V Po śniadaniu udamy się na wzgórze Monte, na które zabierze nas kolejka linowa. Zwiedzanie ogrodów Monte Palace Gardens, który figuruje na liście trzynastu najpiękniejszych ogrodów botanicznych na świecie. Jest specyficzny, bo nie jest tylko ogrodem botanicznym. Na siedmiu hektarach wulkanicznego wzgórza, egzotyczne rośliny przeplatają się z dziełami sztuki, orient z portugalską ceramiką, sztuka afrykańska z posągami wojowników Armii Terakotowej, współczesna rzeźba z historią Portugalii. Po tym ogrodzie chodzi się trochę jak po muzeum lub galerii. Powrót do hotelu po bagaże, transfer na lotnisko. Wylot z Madery, przylot do Berlina na lotnisko Brandenburg.
 
TERMIN: 30.04 – 04.05.2022
 
CENA: 3 850 PLN
 
CENA ZAWIERA:
 • przelot samolotem na trasie Berlin – Madera – Berlin
 • 4 noclegi w hotelu
 • wyżywienie: 4 śniadania
 • ubezpieczenie TU Europa wariant Standard: KL (30 000 EUR), NW (3 000 EUR), bagaż (300 EUR)
 • ubezpieczenie od chorób przewlekłych
 • transport na trasie wycieczki: autokar + łódź
 • opiekę pilota - przewodnika
 • bagaż osobisty o wymiarach 45x36x20 cm
 • opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
DODATKOWE OPŁATY:
 • obligatoryjne opłaty: bilety wstępu i zestawy audioguide ok. 33 EUR
 • bagaż rejestrowany 15 kg – 480 PLN, 23 kg – 580 PLN
 • 4 obiadokolacje – 440 zł
 • transfer na trasie Szczecin – Berlin lotnisko – Szczecin – 170 PLN
 • ubezpieczenie od kosztów rezygnacji – 2,89% ceny wycieczki
 • dopłata do pokoju 1 os. – 530 PLN
 • Turystyczny Fundusz Pomocowy - 10 PLN.
Zgodnie z rozporządzeniem (DZIENNIK USTAW 2020 R. POZ. 2379), które weszło w życie 1 stycznia 2021, do cen imprez organizowanych i sprzedawanych przez BT PELIKAN zostanie doliczona składka, którą biuro ma obowiązek w całości przeznaczać na TURYSTYCZNY FUNDUSZ POMOCOWY. Jest to bezzwrotna opłata doliczana do każdej umowy, zbierana na wypadek sytuacji kryzysowych na rynku. Obowiązek pobierania składek na TURYSTYCZNY FUNDUSZ POMOCOWY dotyczy wszystkich organizatorów imprez turystycznych działających na polskim rynku.
 
UWAGI:
 • do odprawy internetowej wymagane jest podanie danych dokumentu, z którym pasażer będzie podróżował (rodzaj, seria i numer, data wydania oraz ważności, obywatelstwo), prosimy o dostarczenie tych informacji na min. 2 tygodnie przed planowaną podróżą
 • kolejność zwiedzania i godziny lotów mogą ulec zmianie (aktualne informacje na stronie www.pelikan.szn.pl oraz w biurze)
 • spotkanie z pilotem-przewodnikiem nastąpi na lotnisku na Maderze
 • ubezpieczenie w wariancie Standard, które oferujemy w cenie zapewnia pokrycie kosztów leczenia COVID-19 do wysokości sumy ubezpieczenia kosztów leczenia (KL)
 • proponujemy dokupienie wariantu VIP, który obejmuje pokrycie kosztów kwarantanny i izolacji (wyżywienie, hotel i transport), zaleconej i zorganizowanej przez służby medyczne kraju będącego celem podróży w limicie do 2000 EUR w cenie 28 PLN za osobę. Sumy gwarancyjne w wariancie VIP: KL 100 000 EUR, NW 10 000 EUR, bagaż 1 000 EUR
 • najczęściej zadawane pytania w zakresie epidemii COVID-19 w temacie ubezpieczenia
  https://www.pelikan.szn.pl/upload/QA_Travel_World.pdf
 • aktualne obostrzenia wjazdowe do Portugalii dostępne są pod adresem https://www.gov.pl/web/dyplomacja/portugalia

Chcesz wiedzić więcej? Zapytaj nas o ofertę.