Za górami, za lasami

Data wyjazdu Długość Transport Kraj Miasto Wyżywienie Wyjazd Cena Komentarz
2019-07-03 7dni Przelot Rumunia Rumunia, Mołdawia Śniadania i obiadokolacje Szczecin 3490PLN impreza potwierdzona
int(8332)
Za górami, za lasami

DZIEŃ I Wylot z Berlina z lotniska Schönefeld o godz. 12.15, zbiórka na lotnisku 2 godziny przed wylotem. Przylot do Kluż Napoka o godz. 15.05. Zaczniemy naszą wycieczkę od zwiedzania Koloszwaru, bo tak brzmiała kiedyś nazwa tej miejscowości. Miasto położone jest w samym sercu Rumunii, w krainie zwanej Siedmiogrodem. W Klużu urodził się późniejszy król Czech i Węgier – Maciej Korwin, który został uhonorowany okazałym pomnikiem, umieszczonym przed kościołem św. Michała. Stara część miasta obfituje w liczne kościoły, cerkwie a także synagogę. Spacer po mieście. Przejazd do hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ II Śniadanie w hotelu. Czas aby bliżej poznać niezwykłą krainę Maramuresz. Zaczniemy od zwiedzania ‘Wesołego Cmentarza” w Sapancie, najdziwniejszego zabytku na liście UNESCO. Na cmentarzu jest kilkaset kolorowych, rzeźbionych w drewnie fantazyjnych nagrobków, na których znajdują się ręcznie malowane podobizny zmarłych i krótsze lub dłuższe ironiczne wierszyki, które z humorem i dystansem opisują zmarłego. Następnie przejazd do Syhotu Marmaroskiego, gdzie zwiedzimy Muzeum Wsi. W skansenie znajdziemy zabytki architektury drewnianej z całego regionu Maramuresz, które są podzielone na obszary historyczne, a każde z zabudowań reprezentuje jakiś region, okres i styl. Czas, aby zapoznać się z tutejszą kuchnią, proponujemy tradycyjny obiad w restauracji regionalnej. Przejazd o hotelu w okolicach Vişeu de Sus. Obiadokolacja i nocleg.
 
DZIEŃ III Po śniadaniu udamy się na przejażdżkę kolejką górską Mocăniţa uznawaną za najlepiej zachowaną w Europie. Kolejka nadal wozi drwali w głąb gór Maramureskch i transportuje stamtąd drewno do miejscowości Viseu de Sus, ale też stanowi największą atrakcję dla turystów. Widoki przednie, a do tego oczywiście cały sznyt kolejki parowej. W przypadku, gdyby nie było możliwości przejazdu kolejką proponujemy zwiedzanie unikatowych drewnianych cerkwi z listy UNESCO w Sudeşti, Budeşti i Plopiş. Przejazd do hotelu, obiadokolacja i nocleg.
 
DZIEŃ IV Śniadanie w hotelu. Dzisiejszy dzień poświecimy średniowiecznej mołdawskiej architekturze klasztornej. Najpiękniejsze co Bukowina, a może i cała Rumunia ma do zaoferowania, to malowane kościoły klasztorne, niezwykle harmonijnie wkomponowane w krajobraz regionu. Kolorowe freski na ścianach tych świątyń, oświetlone światłem słonecznym wyglądają jak klejnoty. Liczba detali przyprawia o zawrót głowy i budzi refleksję, jak wielką precyzją i zręcznością wykazywali się lokalni malarze przy ich tworzeniu. Zwiedzimy klasztory:  Voroneţ– nazywany Kaplicą Sykstyńską Wschodu, Suceviţa – jeden z najpiękniejszych zespołów klasztornych w Europie i Dragomirna. Przejazd do Suczawy, stolicy Bukowiny. W mieście zachowało się wiele cerkwi i monastyrów, w tym wpisane na listę UNESCO: monastyr św. Jana Nowego oraz górujący nad miastem kościół św. Dymitra. Spacer po mieście. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.

DZIEŃ V Śniadanie w hotelu. Wyjazd do Jassów. Podczas spaceru przejdziemy głównym deptakiem miasta, przy którym znajdują się ważne miejskie instytucje m.in. urząd miasta, teatr (uznany przez BBC za najpiękniejszy w Europie), Katedra Metropolitalna, cerkiew Trzech Hierarchów o oryginalnej, orientalizującej architekturze. Zwiedzanie zakończymy na Piaţa Palatului – na placu z dawnym pałacem rządowym, obecnie zwanym Pałacem Kultury, oraz z Casa „Dosoftei”, oryginalnym domem z XVII w., gdzie mieściło się skryptorium, dziś najstarszy świecki zabytek miasta. Na uwagę zasługuje także rozbudowany system obronny, czyli ufortyfikowany pierścień monasterów okalający miasto, pochodzący z XVII-XVIII. Czas wolny na zakupy. Obiad w kasztelu bojarskim. Przejazd do Mołdawii. Zakwaterowanie w hotelu w Kiszyniowie.  Wieczorne zwiedzanie stolicy Mołdawii: przejazd Bulwarem Stefana III Wielkiego, podczas którego zobaczymy Łuk Triumfalny, katedrę Narodzenia Pańskiego, siedzibę Rządu Mołdawskiego, Teatr Narodowej Opery i Baletu, Bibliotekę Narodową, Narodowe Muzeum Historii, Ratusz Miejski. Obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ VI Po śniadaniu wyjazd do kompleksu archeologicznego Stary Orgiejów, położonego na wzgórzach Wyżyny Besarabskiej. Znajduje się tam kilkadziesiąt skalnych pustelni, gockie grodziska i spektakularnie położony klasztor. Następnie przejazd na zwiedzanie najsłynniejszej mołdawskiej winnicy Cricova.  Słynie ona z olbrzymich podziemnych piwnic, które mają prawie 120 km długości – są tak olbrzymie, że trzeba poruszać się po nich samochodami, a całość tworzy imponujące podziemne miasto. Piwnice, w których panuje stała temperatura 12-14 stopni, skrywają olbrzymią kolekcję ponad miliona butelek wina. Swoje prywatne kolekcje mają tu sławni ludzi z całego świata,  m.in. kilkaset butelek należy do Donalda Tuska. My także będziemy degustować doskonałe mołdawskie wina. Powrót do Kiszyniowa. Obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ VII Śniadanie w hotelu. Transfer na lotnisko. Wylot z Kiszyniowa o godz. 12.30, przylot do Berlina na lotnisko Schónefeld  o godz. 13.50.
 
Termin:  03.07 – 09.07.2019
 
Cena:  3 490 PLN
 
Cena zawiera:
• przelot samolotem linii Wizz Air na trasach Berlin – Kluż Napoka i Kiszyniów – Berlin
• 6 noclegów w hotelach
• transport na trasie wycieczki

•  wyżywienie: 6 śniadań i 5 obiadokolacji, 1 obiad regionaly( napoje do obiadokolacji płatne
   dodatkowo
)
• ubezpieczenie: NW (15 000 PLN), KL (20 000 EUR), bagaż (1000 PLN)

• opiekę pilota – przewodnika
• bagaż podręczny o wymiarach 40x30x20 cm i bagaż rejestrowy 20 kg
• opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

 
Dodatkowe opłaty:
• bilety wstępu uczestnicy opłacają indywidualnie - ok. 60 EUR
• dokupienie transferu na trasie Szczecin – Berlin lotnisko – Szczecin w cenie 140 PLN
• dokupienie ubezpieczenia od chorób przewlekłych - 70 PLN
• dokupienie ubezpieczenia kosztów rezygnacji – 2,6 % ceny wartości wycieczki
• dopłata do pokoju 1 os. – 440 PLN
 
Uwagi:
• Kolejność zwiedzania i godziny lotów mogą ulec zmianie (aktualne informacje na stronie     internetowej raz w biurze).
• Pilot – przewodnik nie oprowadza po wnętrzach zwiedzanych obiektów.
 

Chcesz wiedzić więcej? Zapytaj nas o ofertę.